Сторінка 1 з 2 12 КінецьКінець
Результати з 1 по 10 із 15

Тема: Особливості оподаткування для форекс трейдерів

 1. #1
  Початківець
  Створено
  серпень 2014
  Місце
  Полтава
  Дописи
  87
  Подякував
  43
  90 Подяк в 54 Дописах

  Особливості оподаткування для форекс трейдерів

  Продовжуємо розмову про ринок Форекс в Україні, розпочату в темі: «Форекс в Україні. Перспективи розвитку». Цього разу ми розглянемо, як оподатковується діяльність українських трейдерів. Як уже зазначалось, в Україні діють два типи брокерів: уповноважені банки та небанківські ДЦ (дилерські центри), які не є резидентами України. Відповідно, і оподаткування прибутків трейдерів, що співпрацюють з ними, відбувається по-різному.

  У випадку банківського трейдингу все просто, прозоро і абсолютно законно. Після укладання договору арбітражних операцій банк відкриває клієнту два рахунки: поточний та торгівельний. Гроші, які клієнт вносить у касу банку, попадають на поточний рахунок. Потім трейдер, за допомогою Інтернет та програми клієнт-банку, з поточного рахунку переносить кошти на торгівельний рахунок, після чого вони відображаються в терміналі. Для виведення виконується зворотна процедура: в клієнт-банку кошти знімаються з торгівельного рахунку на поточний, після чого стають доступними для отримання готівкою в касі банку.

  Від моменту укладання договору банк відслідковує всі операції по переміщенню грошей клієнта між поточним та торгівельним рахунками. Коли загальна сума виведених коштів перевищує суму коштів заведених, з різниці банк починає утримувати податок з доходів фізичних осіб (далі – ПДФО) за ставкою 15%. Якщо ця різниця за якийсь із звітних місяців перевищить десять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, то на суму перевищення нараховується ПДФО вже за ставкою 17%. Тобто, якщо з торгівельного рахунку буде знято $100, то на поточний потрапить лише $85 (або й менше, якщо буде застосовано ставку 17% за умов, зазначених вище).

  Банк у цьому випадку виконує роль податкового агента клієнта, отже, все відбувається в автоматичному режимі і трейдеру не треба виконувати жодних операцій для дотримання умов податкового законодавства.

  Слід, однак, зазначити, що, згідно тієї ж постанови НБУ № 327 (яка вже згадувалась у попередній статті), «Уповноважені банки мають право здійснювати з іноземними банками власні арбітражні операції та арбітражні операції за дорученням клієнтів - фізичних осіб-резидентів, які не є суб’єктами підприємницької діяльності.» Тобто, згідно українського законодавства, форекс-трейдингом можуть займатись лише фізичні особи, а видом підприємницької діяльності банківський трейдинг бути не може.

  Що ж до оподаткування торгівлі через небанківські ДЦ, то, першим чином, можу сказати таке: якщо не маєте бажання та потреби платити податки – забудьте про них. З ймовірністю, дуже близькою до «напевне», ніяких проблем це не викличе. Адже інформація про рух коштів на картках фізичних осіб та про грошові перекази на користь фізичних осіб не потрапляють автоматично до податкових органів так, як це відбувається по транзакціях суб’єктів підприємницької діяльності. Звичайно, податковий орган за бажанням зможе отримати таку інформацію, але тільки за рішенням суду.

  Але що робити, якщо трейдер, з яких-небудь причин, захоче легалізувати свої доходи і, відповідно, заплатити з них податки (особливо, якщо Форекс є основним джерелом його доходу)?

  І тут ми стикаємось із певними складнощами. Взагалі кажучи, діяльність форекс-трейдера цілком підпадає під код КВЕД 64.99 «Надання інших фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, н.в.і.у.» (в його складі, поміж іншого, є й «- інвестиційна діяльність за свій рахунок, наприклад, за допомогою венчурних компаній, інвестиційних клубів тощо»). Але, якщо виплати трейдер отримує від компанії-резидента, то тим самим демонструється, що ця компанія порушує закон (якщо не має банківської ліцензії та реєстрації в НБУ). Якщо ж прибуток отримується від компанії-нерезидента, то трейдер набуває статусу суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності з усіма його «принадами» – персональною ліцензією НБУ, валютним рахунком, обов’язковим продажем 100% валютної виручки, відповідним бухгалтерським обліком тощо.

  Найпростішим виходом із цієї ситуації вбачається приховання того факту, що дохід отриманий з торгівлі на Форекс. Вибір конкретного шляху легалізації залежить, перш за все, від очікуваних сум доходів та способів отримання виплат. Розглянемо два варіанта організації оподаткування доходів небанківського форекс-трейдера в Україні.

  Перший – коли трейдер працює, як фізична особа, не реєструючись, як суб’єкт підприємницької діяльності. У цьому випадку на початку року, наступного за звітним, трейдер повинен звернутися до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС) і заповнити бланк «Податкова декларація про майновий стан і доходи». Перед цим треба визначитись, яке саме джерело доходу буде заявлено перед податківцями. Взагалі кажучи, можна декларувати будь-який вид доходів (хоч й оплату за копання ям ), головне, щоб ця діяльність не потребувала ліцензування. Куди саме вписувати суму декларованого доходу – варто проконсультуватись у інспектора (скоріш за все, порадять рядок 01.07 «Інші доходи»). В нього ж можна отримати реквізити, на які треба сплачувати податок.

  Фізична особа, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності, не повинна вести ніякого обліку, тому перевірити правдивість задекларованої суми доходу дуже важко і, скоріш за все, ніхто цим займатись не буде. Єдина ситуація, при якій вбачається імовірність спроби якогось розслідування з боку податківців – дуже велика сума доходу, явно не співставна з задекларованим видом діяльності.

  Другий варіант – реєстрація трейдера, як фізичної особи-підприємця – платника єдиного податку. Варто обрати другу групу платників та якийсь із видів діяльності, які можна виконувати віддалено (переклади, копірайтинг, веб-дизайн, програмування тощо), щоб легко можна було пояснити оплату переказами або зарахуванням на картку. Така схема буде привабливою тим, що замість 15 (а за певних умов – 17) відсотків ПДФО трейдер заплатить фіксовану ставку єдиного податку (ЄП) та єдиного соціального внеску (ЄСВ, 34,7% від мінімальної заробітної плати).

  Зрозуміло, що, в залежності від середньомісячного прибутку, легко порахувати, що буде дешевше - ЄП+ЄСВ чи ПДФО.

  І наостанок – кілька слів з приводу способів отримання грошей трейдером. Звичайно, найпопулярніші з цих способів – це зарахування на банківську картку та Webmoney (або якась інша електронної платіжної системи). З точки зору законодавства, переказ на банківську картку фізичної особи (тобто, на рахунок, номер якого розпочинається з 2620) або переказ грошей будь-якою системою на кшталт Western Union або MoneyGram практично ідентичні звичайній оплаті готівкою. Тому ніяких додаткових питань у податківців виникнути не повинно.

  Інша справа – Webmoney чи інші подібні системи. Складність у тому, що українське законодавство визнає лише електронні засоби платежів (електронні гроші), емітовані банками-резидентами України та виражені лише в гривнях (п.п. 1.4 та 2.1 постанови НБУ № 481 від 04.11.2011р.). А ФО-П – платник ЄП має право здійснювати розрахунки лише в грошовій формі (п. 291.6 Податкового Кодексу України). Так що про «титульні знаки», WMZ, «відступлення прав вимоги» та інші подібні речі у відношеннях з податківцями приватному підприємцю не варто навіть згадувати.

  Але це не означає, що для трейдера використання Webmoney стає недоступним. Є навіть, як мінімум, два шляхи вирішення цієї проблеми. Перший пропонує нам сама система WM. Це так звані схеми роботи «Без гаманця, з договором» та «Без гаманця, без договору». Детальніше про це можна дізнатись тут: http://webmoney.ua/ukrainian/feedback/77.html

  Другий шлях, більш простий, але трішки ризикований, оснований на використанні картки «Приватбанку». Справа в тому, що у банківській виписці платежі виводу гривні як від офіційного сайту webmoney.ua, так і від багатьох обмінників, виглядають як «Переказ з банківської карти через систему Liqpay.com». І – все, ні платника, ні призначення платежу. Тобто, той факт, що гроші виведені з гаманця WM, ніяк не фігурує. Звичайно, за ухвалою суду ДФС може отримати більш детальну виписку по рахунку, але, скоріш за все, призначення платежу там все одно не буде, а платник буде фігурувати у вигляді номера картки та (або) номера телефону. Тобто, інформацію про те, що кошти виведено з Webmoney (а, отже, і про те, що трейдер взагалі використовує WM для розрахунків) податківцям взяти просто нізвідки.

  ====================
  Автор статті: Infospacer
  Всі права на статтю належать forexforum.com.ua
  Цитувати Цитувати

 2. Наступні 7 користувачів подякували Infospacer за цей корисний допис:

  bgt (04-01-2015),bvn (19-09-2014),kit (19-09-2014),nshevche (02-02-2017),Tolik (18-02-2017),Vergius (22-09-2014),Атол (24-09-2014)

 3. #2
  Адміністратор Аватар bvn
  Створено
  липень 2014
  Місце
  Полтава, Україна
  Дописи
  3,097
  Подякував
  1,821
  1,486 Подяк в 855 Дописах
  Infospacer, дуже вдячний Вам за таку гарну статтю. Досі я ще ніде не зустрічав такого чіткого і зрозумілого роз’яснення по цьому питанню.
  Перед тим, як писати на форумі, ознайомтесь з Правилами форуму.
  Цитувати Цитувати

 4. Наступні користувачі подякували bvn за цей корисний допис:

  Infospacer (19-09-2014)

 5. #3
  Адміністратор Аватар kit
  Створено
  липень 2014
  Місце
  Полтава, Україна
  Дописи
  203
  Подякував
  225
  133 Подяк в 82 Дописах
  Quote Написав Infospacer Перегляд Допису
  А ФО-П – платник ЄП має право здійснювати розрахунки лише в грошовій формі (п. 291.6 Податкового Кодексу України). Так що про «титульні знаки», WMZ, «відступлення прав вимоги» та інші подібні речі у відношеннях з податківцями приватному підприємцю не варто навіть згадувати.
  На сайті webmoney.ua вказане наступне:

  ====================

  Купівля \ продаж WMU платником єдиного податку
  1. Платники єдиного податку можуть вільно та без обмежень вводити (купувати) та виводити WMU через ТОВ «УГА» за «Договором відступлення».

  Введення-виведення WMU не заборонено ст. 291.6 Податкового Кодексу України, оскільки операції введення (купівлі прав вимог) та виведення (продаж прав вимог) проводяться ЗА ГРОШІ.

  Для здійснення введення-виведення WMU достатньо перебувати на 2-й групі єдиного податку. Розглянемо, чому.

  Стаття 291.4 ПКУ:
  друга група — фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з НАДАННЯ ПОСЛУГ... ПЛАТНИКАМ ЄДИНОГО ПОДАТКУ та/або населенню, виробництво ТА/АБО ПРОДАЖ ТОВАРІВ...
  Введення WMU — це придбання прав вимоги у сторонньої юрособи (ТОВ «УГА») за гроші. Опис груп єдиного податку (в т.ч. 2-ої групи) не містить вимог відносно того, у кого єдинщик може купувати будь-що за гроші, а у кого не може. Платник єдиного податку може купувати товари та послуги у фізосіб, підприємців, юросіб без обмежень и безвідносно того, на якій групі він знаходиться. Виведення WMU — це продаж прав вимоги сторонній юрособі (ТОВ «УГА») за гроші. Виходячи із визначення 2-ої групи (див. вище ст. 291.4 ПКУ), платники єдиного податку, які знаходяться на 2-ій групі, МОЖУТЬ продавати ТОВАРИ без обмежень будь-яким контрагентам (в той час як надавати послуги можуть лише другим єдинщикам або населенню).
  Чому права вимоги — це товар? Згідно ст. 655 Цивільного Кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона продає іншій стороні майно (товар). Ст. 656 ЦКУ трактує, що відноситься до майна (товару): власне товар, майнові права та права вимоги. Таким чином, ПРАВА ВИМОГИ — ЦЕ ТОВАР, тому права вимоги можуть продаватися єдинщиком на 2-ій групі сторонній юрособі за гроші (згідно ст.291.4 ПКУ).
  В книзі обліку прибутків виведення WMU слід відображати як «продаж прав вимоги», датою складання акту з ТОВ «УГА».
  Для здійснення виведення WMU (продажу прав вимоги, торгівлі правами вимоги) ми рекомендуємо наступні коди КВЕДу 2010: 47.91, 47.99, 46.90.

  ====================

  Але як воно зараз в реалі - не в курсі.
  Цитувати Цитувати

 6. Наступні 2 користувачів подякували kit за цей корисний допис:

  bvn (22-09-2014),Tolik (18-02-2017)

 7. #4
  Початківець
  Створено
  серпень 2014
  Місце
  Полтава
  Дописи
  87
  Подякував
  43
  90 Подяк в 54 Дописах
  Автор Теми

  Так, платник ЄП може КОРИСТУВАТИСЬ Webmoney, тобто, як ви правильно зауважили, купувати (вводити) та продавати (виводити) WMU. Але платник ЄП не може ПРИЙМАТИ "титульні знаки" в якості оплати за що-небудь, тобто, ЗАРОБЛЯТИ WM платник єдиного податку права не має.
  Цитувати Цитувати

 8. Наступні 3 користувачів подякували Infospacer за цей корисний допис:

  bvn (22-09-2014),fxf (22-09-2014),Tolik (18-02-2017)

 9. #5
  Досвідчений Аватар Vergius
  Створено
  вересень 2014
  Місце
  Житомир
  Дописи
  559
  Подякував
  682
  330 Подяк в 250 Дописах
  Пам'ятаю, близько року тому були непоодинокі випадки проблем з податковою у тих трейдерів чи інвесторів, які виводили зароблені кошти через лікпей чи карту банку. Навіть, якщо сума виведених коштів була меншою, ніж введених. Потім якось це питання завмерло чи, можливо, я не відслідкував його продовження/вирішення.
  Infospacer, як Ви гадаєте: наскільки все це було законно? Чи можливі, на Ваш погляд, подібні речі зараз?
  Можливо, хтось взагалі знає, чим ті історії закінчились?
  Цитувати Цитувати

 10. #6
  Початківець
  Створено
  серпень 2014
  Місце
  Полтава
  Дописи
  87
  Подякував
  43
  90 Подяк в 54 Дописах
  Автор Теми

  Vergius, справа в тому, що діяльність брокерів-нерезидентів в Україні ніяк не регулюється. Тому будь-які законні претензії до трейдерів, як я розумію, можуть базуватися лише на недотриманні ними правил зовнішньоекономічної діяльності. Як працювала податкова близько року тому (тобто, за Януковича) - це вже зовсім інше питання, яке до законів мало відношення далеко не завжди...
  Цитувати Цитувати

 11. Наступні користувачі подякували Infospacer за цей корисний допис:

  Vergius (23-09-2014)

 12. #7
  Професіонал Аватар Атол
  Створено
  вересень 2014
  Місце
  місто на Дніпрі)
  Дописи
  1,136
  Подякував
  320
  277 Подяк в 187 Дописах
  Quote Написав Vergius Перегляд Допису
  як Ви гадаєте: наскільки все це було законно? Чи можливі, на Ваш погляд, подібні речі зараз?
  Можливо, хтось взагалі знає, чим ті історії закінчились?
  я знаю що Лікпей призупинив свою діяльність по воду та виводу коштів клієнтів Форекса. на Фт кошти які водились с лікпея виводив через другі елек. кошти. На банк переводились нормально однак суми були не великі і тільки в гривні.
  Цитувати Цитувати

 13. Наступні користувачі подякували Атол за цей корисний допис:

  Vergius (24-09-2014)

 14. #8
  Досвідчений Аватар bgt
  Створено
  грудень 2014
  Місце
  Західна Україна
  Дописи
  689
  Подякував
  159
  157 Подяк в 128 Дописах
  Quote Написав Infospacer Перегляд Допису
  Що ж до оподаткування торгівлі через небанківські ДЦ, то, першим чином, можу сказати таке: якщо не маєте бажання та потреби платити податки – забудьте про них.
  Цє дуже і дуже радує.
  Quote Написав Infospacer Перегляд Допису
  Другий шлях, більш простий, але трішки ризикований, оснований на використанні картки «Приватбанку». Справа в тому, що у банківській виписці платежі виводу гривні як від офіційного сайту webmoney.ua, так і від багатьох обмінників, виглядають як «Переказ з банківської карти через систему Liqpay.com». І – все, ні платника, ні призначення платежу. Тобто, той факт, що гроші виведені з гаманця WM, ніяк не фігурує. Звичайно, за ухвалою суду ДФС може отримати більш детальну виписку по рахунку, але, скоріш за все, призначення платежу там все одно не буде, а платник буде фігурувати у вигляді номера картки та (або) номера телефону. Тобто, інформацію про те, що кошти виведено з Webmoney (а, отже, і про те, що трейдер взагалі використовує WM для розрахунків) податківцям взяти просто нізвідки.
  А тут зовсім прикольно все!
  Можно не переживати тепер за якісь неплатежі.

  Стаття супер! Тепер на неї можна давати посилання!
  Цитувати Цитувати

 15. Наступні користувачі подякували bgt за цей корисний допис:

  Infospacer (05-01-2015)

 16. #9
  Адміністратор Аватар kit
  Створено
  липень 2014
  Місце
  Полтава, Україна
  Дописи
  203
  Подякував
  225
  133 Подяк в 82 Дописах
  Зачекаємо на кінцеву редакцію нового податкового кодексу - там може бути багато "сюрпризів".
  Цитувати Цитувати

 17. Наступні 2 користувачів подякували kit за цей корисний допис:

  bvn (05-01-2015),Vergius (05-01-2015)

 18. #10
  Досвідчений Аватар bgt
  Створено
  грудень 2014
  Місце
  Західна Україна
  Дописи
  689
  Подякував
  159
  157 Подяк в 128 Дописах
  Quote Написав kit Перегляд Допису
  Зачекаємо на кінцеву редакцію нового податкового кодексу - там може бути багато "сюрпризів".
  Не думаю, що по трейдингу реально зробити якісь серйозні сюрпризи, а з тими працівниками, що є зараз в податковій то тим більше нічого не вийде. Хібі що трейдер сам прийде і напише в декларації свої прибутки від форекс.
  Цитувати Цитувати

Інформація про Тему

Users Browsing this Thread

Зараз 1 відвідувачів переглядають цю тему. (0 користувачів і 1 гостей)

Права у Розділі

 • Ви не можете створювати нові теми
 • Ви не можете писати відповіді
 • Ви не можете робити вкладення
 • Ви не можете правити ваші дописи
 •