Форекс-ринок нерідко порівнюють з лотереєю. Мовляв, і там, і там: вгадав циферки – отримав гроші, не вгадав – втратив свої. Але, на відміну від лотерей, «циферки» у Форексі формуються не випадковим чином, а завдяки численним економічним та політичним факторам. Те, як саме ці фактори впливають на курси валют, вивчає фундаментальний аналіз (ФА) ринку Форекс.
Фундаментальний аналіз розглядає вплив на валютний ринок таких груп факторів, як:
- макроекономічні показники (ВВП, зайнятість, інфляція, платіжний баланс, динаміка виробництва та споживання, відсоткові ставки тощо);
- політика урядів та центральних банків;
- різноманітні індекси ділової активності;
- форс-мажорні обставини (кризи, війни, стихійні лиха тощо).
Про ФА написано безліч статей та книг. Досить докладно основні поняття фундаментального аналізу ринку Форекс описано в українській версії Вікіпедії (на відміну від російської, до речі):
https://uk.wikipedia.org/wiki/Фундаментальний_аналіз
Ми ж спробуємо розглянути, які фактори в наш час найбільше впливають на зміну котирувань популярних у трейдерів валют.
USD
Як відомо переважній більшості форекс-трейдерів, з метою подолання наслідків кризи 2008-го року ФРС (Центральний банк США) знизив облікову ставку, практично, до 0, а також започаткував програму кількісного пом’якшення (QE), тобто, масштабного викупу активів (насамперед, державних облігацій та іпотечних паперів). Ці засоби прогнозовано викликали послаблення американської валюти, бо вивели на ринок велику кількість дешевих грошей.
Звичайно, така політика, хоч і сприяла (як ми бачимо) відновленню американської економіки, все ж не є нормальною. І, рано чи пізно, ФРС буде припиняти стимулюючі заходи. Власне, цей процес уже почався восени 2013-го року, коли на засіданні Федерального комітету з операцій на відкритому ринку (FOMC) було прийнято рішення про початок поступового згортання третього (і останнього) етапу кількісного послаблення (QE3). Попереду – поступове підняття облікової ставки (FFR) з нинішнього нульового до більш-менш нормальних рівнів (перед кризою ставка FFR складала близько 5%).
На які ж макроекономічні фактори, перш за все, звертають при прийнятті рішень члени FOMC (і, відповідно, повинні звертати увагу трейдери по американському долару)? Це зайнятість, інфляція та темп зростання ВВП.
Основні показники зайнятості у США – це рівень безробіття та так звані «пейроли» (Non-farm Payrolls, кількість нових робочих місць (за виключенням сільського господарства)). Стан ринку праці вважається одним із ключових індикаторів стану економіки в США в цілому. Тому мільйони трейдерів збираються біля своїх терміналів у першу п’ятницю кожного місяця о 8.30 за часом Нью-Йорку, тобто тоді, коли публікуються вищезгадані показники.
Інфляція – показник неоднозначний. З одного боку, недостатня інфляція (а надто – від’ємна, тобто, дефляція) – показник слабкого економічного росту. З іншого, занадто велика інфляція здешевлює доходи громадян і підприємств, що теж не є благом. Економісти вважають, що у здоровій економіці рівень інфляції повинен складати 2-2,5% на рік. При більших значеннях ФРС, цілком імовірно, почне проводити жорсткішу фінансову політику (що, звичайно, призведе до подорожчання долара). Головними показниками рівня інфляції в США є індекс споживчих цін (CPI, Consumer Price Index) та індекс промислових цін (PPI, Producer Price Index).
Зростання ВВП, зрозуміло, є одним з основних індикаторів успішності економіки і його високе значення підтримує валюту як самі по собі, так і як є вагомим аргументом для згортання стимулюючих програм.
Окрім вищезгаданих факторів, неабиякий вплив на курс долара має зміна дохідності державних казначейських облігацій США. Зростання дохідності стимулює укріплення долара, а спадання, відповідно, веде до ослаблення американської валюти.
EUR
Євро останніми роками переживає не найкращі часи. Ще два роки тому кредитні кризи у Греції, Іспанії, Португалії, Італії та Ірландії ставили питання навіть про саме існування Єврозони та євро, як такого. На сьогоднішній день ситуація покращилась, але зростання економіки в країнах Європи йде дуже повільно. Головна проблема, з якою зараз доводиться боротися ЄЦБ (ECB, Європейський Центральний Банк) – це низький рівень інфляції, який по Єврозоні складає менше 1% річних і загрожує перейти в повноцінну дефляцію. Якщо інфляційна ситуація не покращиться, ЄЦБ вимушений буде вживати стимулюючих заходів, що збільшать кількість грошей на ринку і, відповідно, негативно впливатиме на курс євро.
Крім інфляції, трейдери по євро звертають увагу на показники промислового виробництва (особливо, країн-локомотивів Єврозони: Німеччини та Франції), а також на індекси ZEW та IFO, які є випереджаючими індикаторами та відображають прогнози економістів у короткостроковій перспективі.
GBP
Англійський фунт традиційно стоїть дещо осторонь інших валют «першої десятки». Не дарма свого часу англійці не забажали приєднуватись до Єврозони. У скрутні часи їм вдалося уникнути багатьох проблем, з якими довелося зіткнутись країнам валютної спілки. Курс фунта до американського долара та решти ведучих валют більше визначається станом справ у самій Великобританії, аніж загальносвітовими чи загальноєвропейськими тенденціями (хоча, як член Євросоюзу, Англія, звичайно, не може не відчувати впливу процесів, які відбуваються в економіці ЄС).
Банк Англії (Bank of England, Центральний банк Великобританії) зараз також проводить стимулюючу, програму на кшталт американської. Але облікова ставка тут складає все ж 0,5% (проти 0 в США та 0,05% в ЄС), і об’єм викупу активів дещо менший, ніж був у США в розпал QE. Впродовж цього року англійська економіка зростала непоганими темпами, що дало привід для очікування підняття облікової ставки у І-му кварталі 2015-го року та початок згортання програми викупу активів. Але останнім часом британські економічні показники досить суперечливі. Так, разом із зростанням зайнятості відбувається процес зниження інфляції (рівень якої в Англії і так не можна вважати достатнім). Тому трейдери по фунту з нетерпінням чекають на протоколи щомісячних засідань Банку Англії, з яких можна робити висновки про подальшу дію англійського Центробанку та, відповідно, долю фунта. Ну, і, звичайно, є сенс слідкувати безпосередньо за даними британського виробництва, зайнятості і, особливо, інфляції, адже саме на основі цих даних і формується фінансова політика Банку Англії.
JPY
Довгий час японська йєна (поряд з швейцарським франком) вважалася «валютою-прихистком», в якій інвестори «рятувались» під час ринкових «буревіїв». Така ситуація призвела до істотного зростання курсу йєни до більшості валют, а також до дефляції та практичного зупинення економічного зростання в Японії.
На тлі цього в кінці 2012 року прем’єр-міністр Сіндзо Абе започаткував новий економічний курс, однією з основних рис якого є здешевлення національної валюти шляхом безстрокового «накачування» економіки ліквідністю, або, простіше кажучи, «друку» грошей. І хоча спершу метою цього було названо досягнення річної інфляції у 2%, процес вливання коштів в економіку Японія продовжує і зараз, коли інфляція перевищила 3% річних. Очевидно, причини цього слід шукати в тому, що, з одного боку, «абеноміка» (як неофіційно називають економічну програму прем’єра Абе) дає позитивні результати; з іншого ж японську економіку наразі важко назвати повністю успішною і тут є над чим працювати.
З огляду на це, на сьогоднішній день чи не найважливішими подіями для трейдерів по йені, поряд з публікацією макроекономічних даних, є виступи японських високопосадовців та заяви по результатам засідань Банку Японії.
Сировинні валюти
Як видно з назви, йдеться про валюти країн, істотну вагу в економіці яких має виробництво та експорт різної сировини, перш за все - вуглеводнів та металів. Насамперед, це – канадський та австралійський долари.
Природно, що, поруч з традиційними макроекономічними показниками, для курсу таких валют велике значення має ціна на нафту та деякі інші стратегічні види сировини, як то метали, зерно тощо. Зростання спотових та ф’ючерсних цін на сировину тягне за собою укріплення сировинних валют – і навпаки. Варто також зазначити, що трейдери по австралійському долару уважно слідкують також за станом економіки Китаю, бо саме Китай є найбільшим споживачем різних видів сировини, що їх експортує Австралія. Тому негативні тенденції в китайській економіці, як правило, викликають зниження курсу австралійської валюти (і, відповідно, навпаки).
Дати та час публікації, а також значення усіх вищеописаних макроекономічних індикаторів і індексів публікуються у так званих економічних календарях. Там же вказуються дати і час очікуваних важливих економічних та політичних подій. Економічний календар можна знайти, наприклад, тут: http://fx-trend.com/news_calendar/, або тут: http://ru.investing.com/economic-calendar/.
Для більшості макроекономічних показників та індексів у календарях часто подаються не лише дати їх опублікування і попередні та поточні значення, але й прогнози їх значень, які даються експертами. І нерідко саме різниця між прогнозованим та поточним значенням того чи іншого показника має більший вплив на ринок, аніж абсолютне значення цього показника або різниця поточного значення з попереднім.
====================
Автор статті: Infospacer
Всі права на статтю належать forexforum.com.ua