Більшість трейдерів широко використовують інструменти, напряму пов’язані з послідовністю або числами Фібоначчі, тому перед тим, як розглянути самі інструменти, спробую зробити якомога більш стислий екскурс в саму суть цієї послідовності.
Числами Фібоначчі називають такі числа, що дорівнюють сумі двох попередніх: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144 і т. д. При цьому границя відношення Fn+1 / Fn (при n прямує до нескінченності) дорівнює золотому перетину φ = ~0.618. Що це таке, пояснювати не буду, хто не знає, знайдіть у вікіпедії. Але відмічу, що на ряду з золотим перетином, трейдерами використовуються також і границі інших співвідношень (через один, два, три члена послідовності і т. п.), звідси ми й отримуємо ті числа, які зазвичай можемо бачити в інструментах Фібоначчі: 0.618, 0.5, 0.382, 0.236, 0.146 і т. д.
До речі, про 0.5 я трохи збрехавНасправді, це число 0.5 не виникає при діленні жодних з членів послідовності Фібоначчі, просто це половина, яку теж досить часто використовують в інструментах Фібоначчі. По суті ці числа визначають певний коефіцієнт, тобто яку частину складає певний рух ціни від деякого попереднього руху, тому часто ці значення також використовують у відсотках: 61.8%, 50%, 38.2%, 23.6%, 14.6%. А також іноді використовують значення, що перевищують вихідну міру руху ціни, тобто більше 1, а саме: 114.6%, 123.6%, 138.2%, 150%, 161.8%, 261.8% та інші.
Найбільш вживаними інструментами є лінії Фібоначчі, або його ще називають сіткою, та розширення Фібоначчі. Почнемо розгляд з цих інструментів.
Лінії Фібоначчі. Цей інструмент являє собою заздалегідь визначений набір рівнів, що відкладаються від 0-го рівня на відстані, яка відповідає певним співвідношенням Фібоначчі. За замовчуванням це: 0%, 23.6%, 38.2%, 50%, 61.8%, 161.8%, 261.8% та 423.6. Рівні 0% та 100% задаються двома точками початку та кінця певного попереднього руху ціни. Найбільш поширені способи накладання сітки Фібоначі - це на попередню ланку зигзагу (попередній тренд або імпульс), або на першу хвилю зворотнього руху (проти тренду, коррекція) - у фрактальній теорії це так званий оріджин.
Розширення Фібоначчі. Тут також використовується набір рівнів: 61.8%, 100% та 161.8% (за замовчуванням), але використовується цей інструмент для визначення довжини третьої хвилі, тож нульовий рівень відкладається від кінця другої хвилі, а перша хвиля береться за міру руху ціни, тобто 100%. Передбачається, що довжина третьої хвилі повинна дорівнювати довжині першої хвилі (AB = CD).
Часові зони. Цей інструмент Фібоначчі представляє собою набір вертикальних ліній, перші дві з яких (0 та 1) визначають тривалість одиничного інтервалу, а наступні лінії є відкладеними від 0 інтервалами, тривалість яких відповідає послідовності чисел Фібоначчі: 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34. Вважається, що коли 0 накласти на точку розвороту тренду, а 1 на наступний екстремум, то всі значні зміни ціни будуть відбуватися поряд з лініями часових зон Фібоначчі.
Віяло Фібоначчі. Як і віяло Ганна, цей інструмент являє собою набір променів, що будуються з точки розвороту тренду і слугують в подальшому лініями підтримки/спротиву. Будується він наступним чином, перша лінія проводиться з точки розвороту до нового максимуму (при висхідному тренді), через який проводиться умовна вертикальна лінія, відрізок якої від вказаного максимуму до рівня розвороту складає 100%. Промені віяла перетинають цю умовну вертикальну лінію в точках, що відповідають 38.2%, 50% і 61.8% (за замовчуванням) вказаного відрізку.
Дуги Фібоначчі. Неоднозначний інструмент, як і більшість інструментів Ганна, які потребують чіткого визначення, що є одиниця виміру часу і що є одиниця виміру ціни. Бо за задумом дуги Фібоначчі являють собою частини кіл, що є незмінними за своєю формою, але на реальному графіку вони, як правило, виглядають досить викривлено і ступінь викривленості залежить від кількості знаків ціни, що використовуються терміналом, тому необхідно підбирати вірний масштаб у властивостях інструменту.
Будуються дуги Фібоначчі схожим чином до віяла Фібоначчі - проводиться лінія з точки розвороту тренду до наступного максимуму (для висхідного тренду), який і є центром кіл, що будуються з радіусами, які відкладаються на вказаному відрізку як 38.2%, 50% та 61.8% (за замовчуванням).
Знову ж таки, ми розглянули самі загальні принципи користування інструментами Фібоначчі, що вбудовані в клієнтський термінал MetaTrader4. Можливо, для кожного з цих інструментів є ще з десяток різних способів їх застосування. Хоча для сітки ми розглянули лише два, а для всіх інших по одному, але мені достеменно відомо, що віяло Фібоначчі має, як мінімум три таких способи, але тонкощі їх застосування швидше для "гурманів" цих інструментів. Якщо такі тут знайдуться на форумі, буду дуже вдячний за подальше обговорення різних нюансів використання інструментів Фібоначчі в цій темі.
====================
Автор статті: bvn
Всі права на статтю належать forexforum.com.ua