Де і як навчатись торгівлі на валютному ринку, існує багато думок, але я певен, що незалежно від того, чи буде це навчання в певній школі трейдингу, в приватного наставника, чи самонавчання за допомогою матеріалів з інтернету, в цьому процесі можна виділити певні загальні риси.
Орієнтованість на торговельну систему. Можливо є якісь виключення у вигляді трейдерів-інтуїтів, але серед всіх мені відомих більш-менш успішних трейдерів - всі використовують ту чи іншу торговельну систему. Тож отримання певної системи, за якою ви будете виконувати ваші операції на ринку форекс, є головною метою практично будь-якого навчання. Цю систему можна отримати від свого наставника, але в такому випадку її ще треба відпрацювати до того рівня, доки вона стане "вашою". Найкращих же результатів, на мій погляд, досягають трейдери, які самі створюють собі торговельну систему.
Етапи створення торговельної системи. Щоб створити свою чи бути готовим сприйняти чужу готову торговельну систему, трейдер повинен пройти кілька етапів свого розвитку:
1. Набуття первинних знань про ринок і термінал.
2. Набуття критичної маси знань і досвіду, необхідної для створення системи.
3. Перевірка гіпотез про ринок, створення системи та її відпрацювання на демо-рахунку.
4. Перехід на реальний рахунок.
Перший етап, звісно, займає досить невеликий кінцевий проміжок часу, і коли вже ці знання отримані, вони нікуди не діваються, цей етап не потребує повторення. Навпаки, другий етап може продовжуватись потенційно нескінченно, так як кожен трейдер може завжди знаходити для себе нові й нові знання, які можуть згодитися для створення або вдосконалення торговельної системи. Що стосується 3-го і 4-го етапів, то вони взагалі можуть повторюватись багаторазово, оскільки, як відомо, досить часто відбуваються зміни ринку, при яких старі системи перестають діяти і трейдер змушений шукати нові. Є трейдери, які маючи одну систему, продовжують шукати інші, з метою диверсифікації.
Психологічний тренінг. Також до сфери навчання можна віднести певні тренінги, пов’язані з напрацюванням необхідних особистісних якостей, таких як уважність, посидючість, цілеспрямованість, неупередженість, здатність проявляти терпіння та зберігати спокій. Кажуть, що кращий трейдер той, що однаково холоднокровно працює як на демо-рахунку, так і на рахунку з справжніми коштами.
Послідовність навчання. Навчаючись не тільки трейдингу, але й в будь-якій іншій сфері, дуже важливо дотримуватися певного принципу поступового збільшення складності, тобто йти від простого до складного. Зазвичай цей принцип повинен бути закладений в саму програму навчання. Але, якщо ви займаєтесь самостійним вивченням цієї складної дисципліни, то таку програму навчання вам, можливо, доведеться скласти самостійно. Однак, я можу запропонувати певну програму навчання, як основу для вашої власної програми:
1. Вивчення основних понять про валютний ринок.
2. Ознайомлення з торговельним терміналом.
3. Ознайомлення з основними принципами технічного аналізу: загальні прийоми графічного аналізу, основні технічні індикатори, найбільш відомі фігури і патерни.
4. Основи фундаментального аналізу, основні макроекономічні показники.
5. Поглиблення знань в сфері технічного аналізу: свічковий аналіз, фрактальний аналіз, певні специфічні технічні індикатори та інше.
6. Керування капіталом: розрахунок об’єму угоди, ідея позитивного математичного очікування, диверсифікація вкладень.
Лише засвоївши цей мінімум тем, на мій погляд, є сенс переходити до керування реальними рахунками з значними сумами. Особисто я рекомендував би до отримання системних результатів на демо-рахунку, на реальні рахунки не переходити взагалі.
А яких важливих принципів навчання дотримувались ви на своєму шляху? Яку б програму навчання могли запропонувати на основі власного досвіду?
====================
Автор статті: bvn
Всі права на статтю належать forexforum.com.ua